Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s Hanns Seidel Stiftung si vás dovolují pozvat na besedu s renomovaným právníkem a spoluautorem zákona o majetkovém narovnání vztahu mezi státem a církvemi JUDr. Jakubem Křížem. Beseda se koná v salónku hotelu Opat v Kutné Hoře v pátek 21.6. od 19h. Občerstvení bude zajištěno.
MKD Vysočina pořádá ve čtvrtek 11.4. od 8h besedu pro studenty havlíčkobrodského gymnázia s historikem Michalem Pehrem. Hlavním tématem besedy bude volba českého prezidenta v historické perspektivě. Po besedě bude následovat od 11h Kulatý stůl se zástupci MKD Vysočina a KDU-ČSL na stejné téma.

Zájemci z řad členů MKD Vysočina, kteří by se chtěli zúčastnit Kulatého stolu, pište na email malekjen@gmail.com. Počet míst je omezen.

Rád bych vás pozval na Krajské shromáždění Mladých křesťanských demokratů na Vysočině, které se uskuteční  v sobotu 23. února v 16:00 ve Žďáře nad Sázavou,  v okresní kanceláři KDU-ČSL (ul. Komenského 1)

Program shromáždění:  

1. Aktuální situace - vztah mezi MKD a KDU-ČSL, vznik konkurenční organizace
2. Vystoupení hostů - Helena Šustrová (Místopředsedkyně KDU-ČSL), Radek Pátek (předseda OV KDU-ČSL Žďár n/S.)
3. Příprava akcí MKD v roce 2013
4. Diskuse a různé
Navazuje neformální část setkání : Bowling a posezení v klubu Jazzmine

V průběhu setkání bude možnost zaplatit členské příspěvky, které činí 50 Kč na člena.

Na setkání se těší

Jan Málek
Místopředseda MKD a Předseda MKD Vysočina
Z technických důvodů se letošní pouť na Vranov odkládá - o novém termínu budeme včas informovat.

Petr Kubík
místopředseda MKD Vysočina
MKD Vysočina vás srdečně zve na další neformální akci - koupání.
Akce se uskuteční  v sobotu 4.8. 2012 na koupališti v Přibyslavi od 14:00.

Více informací o místě konání zde:
 http://pribyslav.cz/koupaliste-pribyslav/d-61781/p


1=1053
 
Aneb i MKD se musí učit chytat kapříky :-)
Počasí je objednané.
Těšíme se na vás !

Bc. Miloslav Michal
Místopředseda MKD Vysočina
Z iniciativy středočeské MKD a ve spolupráci s Evropskou Akademií pro demokracii se v sobotu 16. června konal výtečný workshop s nepříliš lákavým názvem Politik, jeho propagace a psané slovo.

Účastníků kurzu sice nebylo mnoho, to však nabízelo o to více prostoru předvést své komunikační a literární dovednosti v politicko – mediálním prostoru nejen na sociálních sítích. A i když zní předchozí věta děsivě, vězte, že to byla pomalu stejná zábava jako na akcích pořádaných MKD Vysočina.

Za několik hodin tvrdé práce jsme se v Paláci Charitas zvládli seznámit s různými druhy médií a možnostmi jejich adekvátního využití. Spořádat množství výborných koláčků, zatweetovat si na účet Tomia Okamury, pohanět několik blogů českých politiků a následně to zapít teplým pivem v čínské restauraci. A to mluvíme jen o dopoledni. Po obědě se pokračovalo ve stejném tempu. Komunikace s médii, velké focení, propagace politika, další nášup koláčků nebo motivační texty pro potencionální členy MKD. A mnoho a mnoho dalšího, ale tím vás nechci nudit, neboť to je prý typický nešvar většiny politiků.

Na závěr ještě několik smělých vět o tom, že věřím, jak byl workshop přínosem a skvělou příležitostí do budoucích dní, jak rozčeřit stojaté vody šedivých politických blogů a článků. Jak uchopit do správných rukou Facebook a začít zde třeba právě u skupiny MKD, aby se z ní časem nestala jen sebepropagace několika grafomanů (jsou snad mé obavy liché?). A v neposlední řadě, jak smysluplně využít síly nové generace médií například v nadcházejících volbách.

Takže: kdo si založí účet na Twitteru?
Mladí křesťanští demokraté ve spolupráci s Evropskou akademií pro demokracii vás srdečně zve na besedu s MUDr. Vítem Kaňkovským na téma: "Zdraví těla a duše v nemocné společnosti".
Akce se uskuteční v pátek 25.5. od 19:30 v zasedacím sále přibyslavské radnice.
Více na: www.pribyslav.kdu.cz

Srdečně zve

Jan Málek
Předseda MKD Vysočina
Třetí neformální akce MKD Vysočina!

Zdravíme Tě a budeme rádi, když se připojíš k další skvělé akci MKD Vysočina. Tentokrát jsme ji naplánovali na sobotu 21.4. v 16 v klubu Laguna (u nádraží) ve Žďáře nad Sázavou.  Společně bychom se sešli na bowlingu, povalili pár kuželek, potkali staré známé a seznámili se s novými a probrali plán akcí MKD na další období.

Srdečně zveme nejen tebe, ale i další potencionální členy a příznivce MKD!

Svou účast potvrď, prosím, včas u Veroniky Skřivanové (VeronikaSkrivanova@email.cz) nebo u Aleny Halíkové (halikovaalena@seznam.cz), ať víme kolik drah zamluvit.
V sobotu 10. 3.  v podvečer proběhla v Přibyslavi první ze série neformálních akcí pro členy MKD Vysočina. Celé setkání iniciovala členka KV Alena Halíková ve spolupráci s místopředsedkyní Veronikou Skřivanovou.  

Necelé dvě desítky členů se setkaly v podniku U Floriána s úmyslem zahrát si kulečník, jelikož však majitel zařízení kulečník před několika málo dny odstranil, přesunula se celá společnost do Plzeňslké pivnice, kde se naskytla možnost zahrát si stolní fotbálek, čehož řada účastníku dosytosti využila.

Setkání se neslo v příjemné atmosféře sycené diskusí nad řadou témat z prostředí politiky i mimo ni. Účastníci především diskutovali možnosti získávání nových členů a pořádání dalších akcí.

Šňůra neformálních setkání by měla pokračovat. Příště bude na řadě bowling ve Ždáře nad Sázavou. Čas a místo bude upřesněno. Sledujte naše stránky!

JM

 
Plesová sezóna naplno zasáhla i členy MKD Vysočina. Na konci ledna jich hned několik obléklo společenské šaty, utáhlo kravaty, nazulo plesové boty a vydalo se do přibyslavského kulturáku zapařit na místní Šatlavu.

Výborná atmosféra nás naladila na další ples, který následoval jen o několik dní později. Tentokrát se klasická sestava (tj. téměř celé místopředsednictvo, předseda a Filip) vydala až do dalekého Brna na Reprezentační ples MKD a VKH Brno.  

A jaký byl program? Náš stůl ocenil zejména zábavnou hru, kdy se z nevýherních lístků z tomboly skládalo heslo „MKD Brno“, což bylo na baru odměněno panákem zdarma. Navázali jsme nová přátelství, získali další členy, hodně tančili (a to i na stolech) a připravili bar o pár litrů vína a kofoly. Nakonec i „lov kočiček“ se některým vydařil. Ples se zkrátka povedl, o čemž svědčí i velmi pozdní (nebo spíš brzký ranní?) odchod ze sálu. Díky všem pořadatelům a snad za rok uvidíme zase!

Proslýchá se, že víkendový ples v Chotěboři bude mít opět hojnou účast členů MKD. Tak doufejme, že na sebe nenechá nálož dalších fotek dlouho čekat...
Stahujte sborník z ideové konference MKD v Želivi na stránce Dokumenty!
Sborník obsahuje většinu příspěvků přednášejících a další materiály.
Prosincové krajské shromáždění MKD Vysočina přineslo hned několik zajímavých novinek:

Post předsedy opět obhájil Jan Málek, avšak místo dvou místopředsedů máme nyní čtyři! Z nichž dva jsou dokonce zástupkyně chytřejšího pohlaví (jména, fotky, míry a telefony v rubrice „Kontakt“).

Radikálně se také obměnilo složení krajského výboru.
Přítomní členové dále odhlasovali seznam akcí na příští rok. Mimo jiné se můžeme těšit na tradiční pouťový festival v Přibyslavi nebo na pravidelná neformální setkání. A kdo ví co ještě.

Krajskému shromáždění byl přítomen i předseda MKD Petr Jurčík, který nás obeznámil s aktuální situací organizace.

Na příjemně strávený podvečer navázala veřejná beseda o Afghánistánu s Matyášem Zrnem. Většina členů MKD pak zakončila den nad debatou o aktuálních politických, filozofických a kulturních problémech společnosti s půllitrem zlatavého moku v ruce a ruměncem ve tváři.
Aktuální téma české přítomnosti v Afghánistánu otevřeli v pátek 9. prosince Mladí křesťanští demokraté (MKD) v Přibyslavi. V podvečer se v prostorách radnice se konala beseda s Mgr. Matyášem Zrnem, bývalým vedoucím týmu českých civilních expertů v Provinčním rekonstrukčním týmu v afghánské provincii Lógar. Zajímavá akce podpořená Nadací Hannse Seidela přilákala bezmála tři desítky posluchačů.

Přednášející nejprve stručně nastínil historické mezníky, které významně ovlivnily dějiny islámského státu. Dále se věnoval práci Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), který v zemi působí od roku 2008. PRT se v první řadě soustředí na omezení negramotnosti a podporu zdravotnictví, snížení chudoby a zvýšení bezpečnosti.

Mimo to Zrno popsal konkrétní denní činnosti PRT. Pohovořil například o tom, co se děje při raketových útocích na základnu a o dalších nebezpečích, která na vojáky v cizině čekají. Neopomenul také zmínit problémy vyplývající ze soužití dvou zcela odlišných kulturně a nábožensky zaměřených skupin.

Díky promítaným fotografiím mohl být nastíněn život v chudých afghánských podmínkách. To, jak vypadají města, vesnice a krajina a jakým způsobem lidé bydlí. Předmětem zájmu návštěvníků besedy se stalo hlavně školství a úroveň vzdělávání. „I když je většina Afgánců negramotných, v něčem bychom se od nich mohli učit. A to je respekt k učitelům,“ poznamenal Zrno.

Že beseda skutečně zaujala, dokazovalo i množství otázek posluchačů na přednášejícího. „Myslím si, že pan Matyáš Zrno nám dal nahlédnout do problematiky Afghánistánu z více úhlů. Za nejpřínosnější pak považuji jeho osobní zážitky a zkušenosti. Například jednání s místními, kooperaci s vojáky, nebo pohled na geopolitickou a ekonomickou situaci země,“ shrnul nadšeně besedu místopředseda MKD Vysočina Miloslav Michal.

Veronika Skřivanová
Místopředsedkyně MKD Vysočina
 Na čtyři desítky mladých křesťanských demokratů (MKD) se zúčastnily 5. - 6. listopadu Ideové konference pořádané pod záštitou nadace Konrad – Adenauer – Stiftung v Želivě. Dvoudenní konference odstartovala besedou s místopředsedou KDU – ČSL Pavlem Svobodou a bývalým velvyslancem ve Vatikánu Pavlem Jajtnerem. Následující živá debata protáhla téma Evropská unie z pohledu křesťanských demokratů téměř o hodinu.
 V odpoledním bloku konference čekal účastníky akce další neméně zajímavý trojlístek hostů. Se svým příspěvkem o přirozeném zákoně a společném dobru vystoupil P. Romuald Štěpán Rob. Otevřel otázky rozpoznání dobra a zla a životní cíle člověka z pohledu etiky.
Na něho volně navázal P. Marek Orko Vácha, jenž přiblížil některá bioetická témata v politice a s nimi spojené problémy. Zejména pak popsal současnou společenskou situaci jako dobu, kdy se každý z nás zaštituje přemírou práv, ale odmítá převzít zodpovědnost za své konání.
Jako poslední z trojice zavítal do prostor kláštera předseda KDU – ČSL Pavel Bělobrádek. Jeho skutečně ohnivý proslov na závěr vystoupení rozpoutal velmi poutavou diskusi. Opřel se zejména do morálního úpadku nastavení uvažování v České republice v posledních letech a srovnal ho s křesťanským přístupem generací předchozích. „Některé věci zůstávají neměnné a to jsou hodnoty. To co se mění je přístup k nim a jejich konkrétní realizace pro život.“  
Přednášející se mimo jiné zamysleli nad problémem současné krize a téměř shodně reagovali slovy, že v žádném případě nejde o krizi hospodářskou, nýbrž o krizi mravních hodnot celé společnosti.
Posledním sobotním přenášejícím byl Ing. Jiří Šenkýř, který přiblížil politiku z pohledu sociálního učení katolické církve. Podtrhl evropské hodnoty jako je subsidiarita či solidarita. V neposlední řadě pak nastínil své názory a možná východiska ze současné nezaměstnanosti v Evropě.
Náplní nedělního dopoledne byla schválení závěrů Ideové konference a zároveň připomenutí si cílů, ke kterým chtějí MKD nadále směřovat. Mladí demokraté zdůrazňují zejména lidskou důstojnost a jedinečnost. Apelují na udržování zdravých mezilidských vztahů a rodiny jako nepostradatelného základu celé společnosti. Je pro ně důležité zachování aktivních demokratických principů vyrůstajících na křesťanských a morálních hodnotách, které jako jediné mohou najít konečné řešení krize.  
 „Doufám, že Ideová konference bude posilou křesťanské demokracii v České republice, protože nikdy není na škodu uvědomit si, kdo jsme a kam směřujeme“, zhodnotil akci místopředseda MKD Jan Málek. „Snažili jsme se hledat účinnou odpověď na cestu ze současné krize a každý z hostů nám nabídl svůj originální pohled na ni.“

Veronika Skřivanová
V sobotu 25. června se ve farní stodole v Přibyslavi uskutečnil tradiční Pouťový koncert. Letošní ročník byl výjimečný v tom, že se poprvé před diváky představil Přibyslavský dudácký soubor, zkráceně zvaný PŘIDUS.

Byl to právě kapelník Tomáš Jajtner, který celý koncert doprovázel na dudy. Kapela hrála dále ve složení: Pavel Linka, Pavel Jajtner, Růžena Dejmalová, Eva Musilová a Tomáš Laudát.
 
" Já jsem si dudy oblíbil už jako dítě. Vždy se mi líbil klasický český folklor. Proto když jsem dospěl, jedny opravdové dudy jsem si pořídil." přibližuje Tomáš Jajtner důvody, které ho vedly k založení kapely.
 
Téměř zaplněná farní stodola si poslechla výběr lidových písní především z oblasti Chodska a Jižních Čech, kde jsou dudy doma. Došlo také na lidovou tvorbu z Přibyslavi a okolí, ztělesněnou lidovou písní "Z Losence si holkou neber, vem si raději z Vepřovýho", která byla publikem velmi vřele přijata.
 
Všichni návštěvníci koncertu měli také možnost si s dudáckou kapelou sami lidové písně zazpívat. Povedený hudební recitál ocenilo na pět desítek posluchačů bouřlivým potleskem. Doufejme, že brzy opět o PŘIDUSu uslyšíme.
 
Reportáž o tomto podivuhodném hudebním tělese přinesl i Český rozhlas Region. Poslechnout si ji můžete zde.

Bc. Jan Málek
Matyáš Zrno, vedoucí českého rekonstrukčního týmu v afghánském Logaru na pozvání MKD Vysočina přednášel pro studenty gymnázia v Havlíčkově Brodě.


Akce se uskutečnila za laskavé podpory Nadace Hannse Saidela ve čtvrtek 16. prosince. Zcela zaplněný atelier výtvarné výchovy naslouchal Matyášově poutavému vyprávění o realitě afghánského konfliktu . Zrno ve své prezentaci představil hlavní cíle a snahy českého rekonstrukčního týmu. Na řadě fotografií ukázal také konkrétní projekty, které český tým v Afghánistánu realizuje. Studenti poté s Matyášem zaujatě diskutovali o aspektech afghánské společnosti jako je například postavení žen či vlivu radikálního islámu na život běžných Afghánců.

Přednáška vzbudila mezi studenty velký ohlas, o čemž svědčí řada pozitivních reakcí, které můžete naleznout na www.ghb.cz

Bc. Jan Málek
 V pondělí 11. října se v zasedacím sále přibyslavské radnice uskutečnila beseda lídrů demokratických kandidátek do zastupitelstva města.  Akci pořádali Mladí křesťanští demokraté za podpory Nadace Hanse Seidela. Jejich pozvání přijali Michael Omes (KDU-ČSL), Martin Kamarád (ODS), Marie Křesťanová (NPP), Jaroslav Sedlák (ČSSD) a Jan Štefáček (SNK).
 Debata se nesla v přívětivém duchu. V její první části položila moderátorka Eva Sekničková všem kandidátům postupně několik otázek, které lídrům kandidátek umožnily představit jejich program včetně představy o budoucím směřování města.
 V druhé části besedy dostalo příležitost publikum, které reagovalo na vystoupení kandidátů řadou otázek. Na přetřes tak přišla všechna důležitá témata, která hýbou komunální politikou v Přibyslavi, od vypracování strategického plánu rozvoje města, přes plánovanou přístavbu základní školy až po kauzu přechodů na náměstí. Na čtyři desítky návštěvníků besedy tak měly příležitost získat řadu zajímavých informací pro své rozhodování v komunálních volbách.

Bc. Jan Málek, předseda MKD Vysočina
Dne 9.10. uspořádala krajská organizace MKD Vysočina již tradiční pouť na Vranov u Brna. Letos nám počasí přálo jako nikdy před tím. Z vlaku jsme vystoupili v České a dál jsme pokračovali pěšky. Po cestě jsme mohli obdivovat nádhernou podzimní krajinu. Na Vranov jsme dorazili po jedenácté hodině. Kostel době naší návštěvy nebyl prázdný, dokonce tam byla pro jiné poutníky sloužena v 11:45 Mše sv. Poté jsme si prohlédli vranovské jesličky. Jedná se o výstavní betlém s mechanismem, který pohybuje postavičkami a přitom přehrává koledy. Po následné svačině jsme opustili poutní místo a vydali se na nedaleký Babí lom, přes který se tradičně vracíme. Díky výbornému počasí byly úzké skalní cestičky takřka ucpány dětskými výpravami, které postupovaly velice pomalu, takže jsme se museli obrnit trpělivostí. Po túře jsme byli řádně unaveni. Přístřeší a odpočinek nám jako obvykle poskytl hostinec v blízkých Lelekovicích, kde jsme povečeřeli. Před čtvrtou jsme se odebrali na zastávku v České, odkud jsme posléze vyjeli směrem na Vysočinu.
Akce opět proběhla ve výborné atmosféře. O její vzrůstající oblibě svědčí i fakt, že se jí účastnilo o 80% více lidí než loni. Již nyní se těšíme na další pouť.

Petr Kubík, místopředseda MKD Vysočina
Srdečně zveme na předvolební debatu s názvem "Jak dál v Přibyslavi?" Lídři jednotlivých kandidátek zde představí svoje priority,které chtějí prosazovat v zastupitelstvu města. Akce se koná v pondělí 11.10. v 18.hod v zasedacím sále radnice v Přibyslavi.

MKD Vysočina a MKD Blansko pořádají dne 9. 10. 2010 tradiční pouť na mariánské poutní místo Vranov u Brna. Pojede se vlakem v 8:38 ze Žďáru nad Sázavou do České, odkud je kostel vzdálen jen několik málo kilometrů. Na místě se připojí poutníci z Blanenska. Na zpáteční cestě si uděláme výlet na Babí lom a tamější rozhlednu. Zpátky pojedeme vlakem z České v 16:16 nebo v 17:16. Na akci jsou zváni všichni členové i nečlenové.

Petr Kubík, místopředseda MKD Vysočina
V sobotu 26. června odpoledne se v Přibyslavi konal tradiční Pouťový festival pořádaný Mladými křesťanskými demokraty ve spolupráci s přibyslavskou farností.
 
Celý podvečer zahájil Pouťový koncert v kostele Narození sv. Jana Křtitele, který se konal pod záštitou Ing. Jana Kasala. Vystoupily zde scholy  Cum Laude z Přibyslavi pod vedením Libora Jaroše  a  mladé uskupení Kukukaka z Kutné Hory. Oba soubory si připravily výběry ze svého repertoáru, které zasahovaly od bohoslužebných skladeb až k folkovým písním. Zaplněný chrám odměnil obě uskupení bouřlivým potleskem.
 
Po koncertě v kostele pokračoval večer Pouťovým festivalem na farní zahradě a ve stodole vystoupením mladých a nadějných kapel z blízkého i dalekého okolí. Akci zahájilo  kutnohorská rocková formace Studená sprcha. Po které rozezvučeli své nástroje žďárští rockeři z B612 , následováni již zavedenou pražskou rock popovou skupinou Zlatý voči. Své písně zahrál i místní písničkář Fanda Košťál a na závěr se předvedli neotřelí přibyslavští punkeři z OHS.

Vrcholem večera byla premiéra divadelního představení s názvem Hlupáci a šprýmaři v podání divadelního souboru Muzikál. Představení z pera renesančního spisovatele Hanse Sachse režíroval Tomáš Jajtner, hudebně jej doprovodil přibyslavský soubor staré hudby La Via.  Téměř dvě stovky diváku tak shlédly vtipnou frašku o třech dějstvích poukazující s humorem na světlé i stinné stránky lidské osobnosti.

Bc. Jan Málek

 
Po několika sjezdech v Přibyslavi se dne 19.6.2010 uskutečnil sjezd opět ve Žďáře nad Sázavou. Pozdravit a podpořit nás přijeli vzácní hosté: exposlanec za KDU-ČSL Jan Kasal, krajský zastupitel za tutéž stranu Jaroslav Hulák, manažer volební kampaně na Vysočině Karel Pacal a předseda MKD Petr Jurčík. Proběhly volby do předsednictva MKD Vysočina - svou funkci obhájili předseda Jan Málek a místopředseda Petr Kubík, Ondřeje Doležala nahradil ve funkci mídstopředsedy Vojtěch Šenkýř. Dále proběhly volby do krajského výboru a byli zvoleni delegáti na celostátní sjezd MKD. Proběhla debata o příčinách neúspěchu KDU-ČSL v parlamentních volbách a o jejích vyhlídkách do budoucna. Na závěr bylo přijato usnesení:

MKD Vysočina hodnotí povolební situaci v KDU-ČSL jako katastrofální a apeluje na členy MKD, aby vstupovali do KDU-ČSL a usilovali o volené pozice ve straně a tak pozitivně ovlivňovali situaci křesťanské demokracie v České republice.
Ahoj,
Rád bych vás pozval na Krajské shromáždění Mladých křesťanských demokratů na Vysočině, které se uskuteční  v sobotu 19.června od 15:00 ve Žďáře nad Sázavou, okresní kancelář KDU-ČSL (Komenského 1)

Program shromáždění:  

1. Reflexe výsledku parlamentních voleb a volebního neúspěchu KDU-ČSL
2. Zhodnocení a odměnění práce Žlutého týmu
3. Volby předsednictva a krajského výboru MKD Vysočina
4. Volby delegátů na sjezd
5. Připravované akce MKD -Pouťový festival
6. Diskuse a různé

S pozdravem a přáním hezkého letního dne

Jan Málek
 Místopředseda MKD a Předseda MKD Vysočina
Mladí křesťanští demokraté na Vysočině ve spolupráci s Římskokatolickou farností Přibyslav si Vás dovolují pozvat na letní festival hudby a divadla

Pouťový festival

26.6. 2010 od 18 hod. , Farní zahrada a stodola, Přibyslav

 
Vystoupí kapely :

    *
      Studená sprcha
    *
      Zlatý voči
    *
      B612

    *
      OHS

20:30 - Premiéra divadelní hry HLUPÁCI A ŠPRÝMAŘI
- od autora H. Sachse, předvede divadelní soubor Muzikál pod vedením principála Tomáše Jajtnera

 
občerstvení zajištěno
moderuje Radio Ruprecht
vstupné : 50,-

mediální partner : signály.cz

více informací na : jan.malek@mladikd.cz
Do právě skončivší volební kampaně KDU-ČSL na Vysočině významnou měrou zasáhli i zdejší mladí křesťanští demokraté.Vytvořili bezmála dvacetičlenný žlutý tým, který po celý květen objížděl Vysočinu a zajišťoval organizaci větších či menších  předvolebních setkání s občany.

 Podoba lidoveckých mítinků byla zaměřena především na rodiny s dětmi.  Děti měly možnost  si zasoutěžit v řadě lákavých disciplín a získat tak kartičku Borce Vysočiny, či si jenom  zaskákat na velké trampolíně nebo nafukovacím hradu. Jejich rodiče si mezitím mohli pochutnat na lázeňské oplatce od lídra kandidátky Jana Kasala nebo podiskutovat s některým z kandidátů.

  Šňůra mítinků vyvrcholila v pátek 21. 5. v Jihlavě lidovým jarmarkem , na kterém Jan Kasal nabízel kolemjdoucím to nejlepší z ze zemědělských produktů Vysočiny, v duchu hesla "české potraviny na český stůl".

Mladí křesťanští  demokraté se nejen účastnili mítinků,ale nebáli se vyjádřit svoji podporu KDU-ČSL veřejně  a  to tak, že se nechali vyfotit na billboard, aby tak ukázali že za lidovou stranou na Vysočině stojí  opravdoví mladí lidé, a nikoliv jenom líbivé obrázky z fotobank reklamních agentur jak je tomu u ostatních stran.  Jejich usměvavé tváře tak pokryly stovky plotů a výlepních ploch po celém kraji. Tento víkend ukáže nakolik bylo úspěšné naše snažení  i to jak voliči dokáží ocenit to "lepší v nás".
Předsedové všech organizací Mladé evropské lidové strany (YEPP) se sešli v Paříži ve dnech 8-11. dubna.  Mladá evropská lidová strana (YEPP)sdružuje ve svých řadách přes 50 mládežnických organizací křesťanskodemokratických a středopravicových stran z celé Evropy , které mají více jak 1,5 milionu členů. Mladé křesťanské demokraty z ČR zde reprezentoval předseda Petr Jurčík spolu s místopředsedou Janem Málkem.

 Více jak stovka účastníků diskutovala v prostorách francouzského parlamentu, kde se setkání konalo, současné problémy, které hýbou Evropskou unií. Tématem setkání byly nové výzvy v oblasti vedení politických kampaní, které přináší internet a především fenomén sociálních sítí. Dále se konference zabývala vývojem v budování Unie středomoří, francouzské snahy o bližší spolupráci středomořských států. Vyjádřila znepokojení nad Íránským jaderným programem a zdůraznila význam privilegovaného partnerství v přístupových jednáních s Tureckem.

 V závěrečné deklaraci vyzvali předsedové křesťanskodemokratických mládežnických organizací  evropské politiky aby se zasadili o podporu možností  vysokoškolského studia v zahraničí, jež v posledních letech upadá. Tato situace se projevuje negativně i v ČR, kde meziročně poklesl objem prostředků, které Ministerstvo školství vkládá do programu Erasmus/LPP a tudíž má letos mnohem méně českých studentů šanci strávit část studia v zahraničí.

Jednání YEPPu bylo ve své půli přerušeno zprávou o tragickém úmrtí polského prezidenta při leteckém neštěstí ve Smolensku. Polská delegace se proto omluvila z jednání a  narychlo odcestovala domů.Shromáždění pak na závěr svého jednání jednomyslně přijalo kondolenci, ve které vyjádřilo upřímnou soustrast celému Polsku.
Věrní členové KDU-ČSL a MKD přišli podpořit lídra kandidátky na Vysočině Jana Kasala do diskusního pořadu Otázky Václava Moravce.

Ve středu 10. března se v Jihlavě v Domě kultury a odborů konal od 21 hodin přímý přenos známého diskusního pořadu s politickou tematikou Otázky Václava Moravce. Jednalo se o předvolební speciál, který se vysílá živě, a to pokaždé v jiném kraji. Debaty se účastní vždy lídři těch stran, které přesahují podle aktuálních předvolebních průzkumů onu rozhodující pětiprocentní hranici.
My, lidovci z Vysočiny, jsme byli domluvení na 20 hodinu, kdy se začalo s přípravou na živé vysílání. Když jsem přišel do domu kultury,byl jsem poněkud zaskočen početní převahou příznivců jiných stran. V té záplavě oranžové a modré jsem neviděl ani jednoho člověka ve žlutém. Zanedlouho však přijelo několik věrných v čele s Karlem Pacalem se zásobou žlutých triček, která jsme si ihned oblékli, abychom dali najevo svoje přesvědčení a i to, koho dnes hodláme podporovat. Postupně se nás sjelo 15-20, což už je množství, které se dokáže ozvat.  Po poněkud nepříjemné tlačenici u dveří do sálu jsme zabrali místa v pravé přední části hlediště. Ukázalo se, že to jsou strategická místa, protože kamery nás zabíraly poměrně často. Když se drtivá většina lidí dostala do sálu, přišel Václav Moravec a začal udílet pokyny nezbytné pro hladký průběh pořadu.  Přesně ve 21 hodin začalo živé vysílání, jehož hlavním tématem bylo především zemědělství a ceny potravin. Diskuze byla místy i docela humorná – zvláště po prosbě jedné divačky v sále na politiky, aby se snažili odpovídat bez typických předvolebních frází, což se ne každému podařilo. Náš lídr – Jan Kasal odpovídal věcně to takovým způsobem, že přikyvovali i příznivci jiných stran. Bylo zde také zdůrazněno, že KDU-ČSL svým hlasováním v parlamentu mnohokrát podpořila naše zemědělství. S diskusním večerem jsem jakožto člen KDU-ČSL spokojen, protože televizní divák zde měl možnost vnímat, že křesťanská politika dokáže nabídnout perspektivní řešení problémů českého zemědělství.


Bc. Miloslav Michal (OV KDU-ČSL, KV MKD)
Mladí křesťanští demokraté na Vysočině se dohodli s Klubem křesťanských seniorů o vzájemné spolupráci.

 Tato skutečnost se projevila hmatatelně již při výroční schůzi Klubu křesťanských seniorů, kam byli pozváni i zástupci MKD za Vysočinu Miloslav Michal a Vojtěch Šenkýř.
  Dále spolupráce proběhla prostřednictvím již dvou akcí Křesťanských seniorů, kde se promítaly fotky z cest členů Křesťanských seniorů. Na takové akci měl Vojtěch Šenkýř vsuvku o aktivitách nás mladých a hovořil o křesťanském serveru signály.   Na dalším setkání podobného charakteru zase Miloslav Michal prezentoval aktivity Vysokoškolského katolického hnutí.   Vzájemná spolupráce je jistě přínosem pro obě zúčastněné strany a jsme rádi, že ji již ze začátku můžeme naplno zrealizovat.


Bc. Miloslav Michal (KV MKD, OV KDU-ČSL)
Vojtěch Šenkýř a Miloslav Michal (oba v krajském výboru MKD) se rozhodli spolu s několika bývalými studenty Biskupského gymnázia předat své zkušenosti se studiem na vysokých školách svým mladším kolegům, kteří studují poslední ročníky BIGY ve Zďáře. Celá věc se nejdříve musela domluvit s vedením školy a po kladné odpovědi jsme jednali s vyučujícím. Nakonec jsme se domluvili, že přijdeme do společenskovědního semináře. Naše povídání o VŠ mělo dvě části. Nejdříve jsme vyprávěli o praktických aspektech života ve vysokoškolském prostředí a potom dostali studenti možnost se na cokoli zeptat. Věříme, že se nám podařilo předat alespoň něco užitečného do jejich dalšího studijního života. Návštěva se odehrála celkem dvakrát a byli jsme vyzváni k podobné akci i příští rok.

Bc. Miloslav Michal (KV MKD, OV KDU-ČSL)
(článek o MKD, který vyšel v lednu 2010 ve Svatojakubském listu v Chotěboři)

Mladí křesťanští demokraté (MKD) jsou organizaci konzervativně smýšlejících mladých lidí, majících blízko ke Křesťanské a demokratické unii - Československé straně lidové. Jsou však otevření všem, kdo chtějí podobným způsobem formovat společnost a ovlivňovat veřejné dění. V podobě občanského sdružení existují od roku 1997. Mezi členy patří zejména studenti středních a vysokých škol, ale i mnoho mladých lidí nejrůznějších profesí.


Hlavním cílem je trvalá obhajoba a prosazování křesťanských a konzervativních hodnot ve společnosti a v politickém životě. MKD se proto snaží zprostředkovávat křesťansko-demokratický pohled na politiku a společnost a poskytnou možnost dále jej rozvíjet. Považují tento cíl za svůj příspěvek k uchování a rozvoji tradičních společenských a kulturních hodnot.


Těžiště jejich činnosti spočívá ve vzdělávacích akcích a aktivní účasti na politickém životě. Cílovými skupinami jsou mladí lidé a studenti, ale většina akcí je přístupna široké veřejnosti. Svým členům poskytují řadu možností pro další politické vzdělávání doma i v zahraničí pro tříbení svých názorů v diskuzi. Kromě těchto vzdělávacích aktivit zaujímají vlastní stanoviska k aktuálnímu politickému dění. Své názory se snaží prosazovat jak v občanské společnosti, tak i v politické sféře díky zastoupení v KDU-ČSL. Významnou součástí činnosti je aktivní spolupráce s partnerskými organizacemi v zemích Evropské unie. MKD je členskou organizací Mladé evropské lidové strany (YEPP), jedné z největších organizací svého druhu v Evropě, která sdružuje na padesát křesťanskodemokratických a konzervativních organizací čítajících dohromady přes milion členů.

MKD na Vysočině působí již od roku 2005 a ve svých řadách čítá bezmála pět desítek členů ze všech koutů Vysočiny. Ti od té doby stihli uspořádat pěknou řádku zajímavých akcí.

Podíváme-li se na letošní rok, tak se hned v jeho prvním měsících uskutečnila na gymnáziu v Havlíčkově Brodě přednáška známého mediálního experta Tomáše Zdechovského, jejímž tématem byl vztah medií a politiky.

V dubnu proběhla ve Žďáře nad Sázavou beseda s tehdejším předsedou legislativní rady vlády a uznávaným odborníkem na evropské právo Pavlem Svobodou, který se ve svém vystoupení zaměřil především na právě probíhající české předsednictví v Radě EU.

Červen byl ve znamení již tradičního Pouťového festivalu v Přibyslavi, který pořádají MKD pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Ing. Jana Kasala. Letos se ho zúčastnilo více jak tři sta návštěvníků. Vystoupili zde mladé a nadějné hudební skupiny z širého okolí jako například B612, T.O.R. nebo místní OHS. Vrcholem celé akce byla premiéra westernové divadelní hry Parta prima pistolníků.

Na podzim se několik desítek členů MKD naplno zapojilo do volební kampaně KDU-ČSL a v rámci „žlutých týmů“, které pro tuto příležitost vznikly, stihlo projet téměř celou Vysočinu, než byly předčasné volby zrušeny.

Na příští rok se však Mladí křesťanští demokraté chystají podpořit lidovou stranu opět jak v kampani tak i mimo ni, protože považují za nutné, aby křesťanskodemokratické hodnoty byly i nadále náležitě prosazovány na české politické scéně.


Mezi čtenáři Svatojakubského listu se jistě najde řada těch, které toto krátké představení MKD zaujalo a chtěli by se dovědět více či se stát rovnou členy. V tom případě doporučuji navštívit internetové stránky _www.mladikd.cz
   Ve dnech 20. a 21. 11. 2009 se zástupci MKD Vysočina setkali s politiky KDU-ČSL v Havlíčkově Brodě v hotelu Slunce. Hovořilo se zejména o kampani ve volbách do poslanecké sněmovny, které se mnoho členů MKD účastnilo v rámci žlutého týmu. V pátek se zejména diskutovalo, později se debata stala poněkud volnější. Po půlnoci se někteří odebrali spát, zatímco jiní navštívili blízkou diskotéku. Druhý den proběhla přednáška Mgr. Otto Eibla na téma kontaktní kampaně. Přednáška zahrnovala popis výhod kontakní kampaně s dobrovolníky a zkušenosti přednášejícího s jejím vedením. Po přednášce následoval oběd, brzy na to krajské shromáždění MKD Vysočina. Zde jsme probrali minulé dění v MKD, mimo jiné i nedávný celostátní sjezd v Hodoníně. Došlo i na diskusi o akcích, které se teprve chystáme uspořádat. Setkání skončilo schválením plánu akcí na následující rok. Celá akce proběhla pod záštitou Evropské akademie pro demokracii a za podpory Konrad Adenauer Stiftung.

Petr Kubík, místopředseda MKD Vysočina
Ahoj,

Rád bych vás pozval na Krajské shromáždění Mladých křesťanských demokratů na Vysočině, které se uskuteční v sobotu 21.listopadu v 9:30 v salonku hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě.


Program shromáždění:

1. Zhodnocení dosavadní činnosti

2. Informace ze sjezdu a CV MKD

3. Příprava plánu akcí na rok 2009

4. Diskuse a různé


Krajské shromáždění je spojeno se setkáním žlutého týmu (jehož značná část jsou členové MKD Vysočina), které se koná od pátku 20. do soboty 21. listopadu v hotelu Slunce. Na programu bude především neformální setkání s předsedou KDU Vysočina Janem Kasalem a ostatními představiteli KDU, kteří se podíleli na volební kampani. Na tuto akci jsou zváni i ostatní členové MKD Vysočina. Proto kdo by jste měl zájem, neváhejte a obratem se hlaste u Jaroslava Huláka na emailu: Hulak.J@kr-vysocina.cz

Bude to stát za to  (Jste li již na akci přihlášeni, považujte tuto informaci za bezpředmětnou.)

 

S pozdravem a přáním hezkého dne

 

Jan Málek

Místopředseda MKD a Předseda MKD Vysočina
   Ve dnech 6.-7. 11. proběhlo v Roztokách u Prahy setkání členů MKD s představiteli Konrad Adenauer Stiftung. V pátek k nám promluvil Dr. Hubert Gehring, ředitel zastoupení Konrad Adenauer-Stiftung v Praze. Dr. Gehring mluvil otevřeně o spolupráci MKD a KASu. Poté hovořil Dr. Andreas Gruber, funkcionář Jungeunion v Bavorsku, který nám přiblížil práci JU, akce, které pořádají apod. Dozvěděli jsme se například, že jen v Bavorsku má JU kolem 30000 členů. Andreas vyjádřil nyšlenku, že politika pro mladé lidi by měla být jiná (třeba i drzejší) než politika pro lidi starší. Politika by měla být propojená se společenskými akcemi, kde o sobě mládežnická politicky zaměřená organizace může dát vědět. Je třeba zaměřit se na problémy mladé generace, jako je např. rychlý internet, vzdělání či vyžití ve volné čase. Dále je vhodné uchopit témata vlastní danému regionu. S tím vším je spojena intenzivní komunikace s médii podle zásady čiň dobře a mluv o tom. Večer jsme zakončili příjemně v místní restauraci.
   Druhý den jsme započali tím, že každý kraj prezentoval své aktivity. Všichni diváci si udělali obrázek o činnosti MKD. Poté hovořil Dipl. rer. pol. Tomislav Delinić, projektový manažer KASu. Mluvil v podobném duchu jako předešlý den Dr. Gehring. Následně promluvila Bára Procházková, redaktorka týdeníku Respekt. Tématem její přednášky byla komunikace s médii. Vysvětlila nám, jak má vypadat článek, který chceme poslat do novin k otištění. Také jsme si sami zkusili takový článek napsat, Bára nám potom objasnila, kde jsme udělali chyby. Poslední přednášku měl Branislav Rajčáni, místopředseda Kresťanskodemokratické mládeže Slovenska. Hovořil zejména o akcích, které KDMS pořádá. Poté, kolem druhé hodiny odpoledne, jsme se naobědvali a po definitivním zakončení odjeli domů. Setkání považuji za zajímavé, rozšířilo nám obzory a měli jsme příležitost setkat se s přáteli z MKD i s novými lidmi.


Petr Kubík, místopředseda MKD Vysočina
Ve fotogalerii přibyly fotky z naší pouti, tak se podívejte. Autorem fotografií je předseda.
KDU-ČSL právě zřizuje své odborné komise. Zatím je jasné, že z MKD Vysočina v nich budou tři lidé - v Komisi ekonomické, Komisi zdravotnictví a v Komisi pro zahraniční politiku.
Dne 17.10. uspořádala krajská organizace MKD Vysočina již tradiční pouť na Vranov u Brna. Letos nám počasí nepřálo tolik jako loni, nicméně sníh, kterého jsme se původně obávali, za Osovou Bitýškou definitivně skončil. Z vlaku jsme vystoupili v České a dál jsme pokračovali pěšky. Po cestě jsme mohli obdivovat nádhernou podzimní krajinu. Na Vranov jsme dorazili po desáté hodině. Nutno podotknout, že opravy tohoto významného poutního místa úspěšně pokračují. Kostel byl v době naší návštěvy výjimečně prázdný. Pomodlili jsme se Růženec za mládež. Poté jsme si prohlédli vranovské jesličky. Jedná se o výstavní betlém s mechanismem, který pohybuje postavičkami a přitom přehrává koledy. Následně jsme opustili poutní místo a vydali se na nedaleký Babí lom, přes který se tradičně vracíme. Za zmínku stojí zejména návštěva místní rozhledny. Po této túře jsme byli řádně unaveni. Přístřeší a odpočinek nám poskytl hostinec v blízkých Lelekovicích, kde jsme poobědvali. Kolem půl čtvrté jsme se odebrali na zastávku v České, odkud jsme posléze vyjeli směrem na Vysočinu.
   Akce opět proběhla ve výborné atmosféře. O její vzrůstající oblibě svědčí i fakt, že se jí účastnilo o 25% více lidí než loni. Již nyní se těšíme na další pouť.

Petr Kubík, místopředseda MKD Vysočina